  • LH52256CN-70LL
LH52256CN-70LL
advertisement
Manufacturer No:
LH52256CN-70LL
Manufacturer:
Sharp Microelectronics
HK JDW NO:
733-LH52256CN-70LL
Package:
28-SOP
Datasheet:
LH52256CN-70LL
Description:
Memory IC 18mm mm
Step5Bar-code shipping tag
LH52256CN-70LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-SOP
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    70GHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G28
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    256Kb 32K x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    ASYNCHRONOUS
  • Memory Format
    SRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Organization
    32KX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    70ns
  • Memory Density
    262144 bit
  • Access Time (Max)
    70 ns
  • Standby Voltage-Min
    2V
  • Output Enable
    YES
  • Length
    18mm
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Width
    8.6mm