  • LHF15BB560K
LHF15BB560K
advertisement
Manufacturer No:
LHF15BB560K
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LHF15BB560K
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
LHF15BB560K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHF15BB560K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2001
  • Series
    LH, F Type
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    3.8A
  • Inductance
    56μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    56mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    4.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    40 @ 2.52MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Special Feature
    Q MEASURED AT 2.52 MHZ
  • Height Seated (Max)
    0.906 23.00mm