  • LHLC06TB1R0M
LHLC06TB1R0M
advertisement
Manufacturer No:
LHLC06TB1R0M
Manufacturer:
Taiyo Yuden
HK JDW NO:
782-LHLC06TB1R0M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
LHLC06TB1R0M
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LHLC06TB1R0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LH, LC Type
  • Published
    2001
  • Size / Dimension
    0.295Dia 7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Current Rating
    2.5A
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    7.96MHz
  • DC Resistance (DCR)
    49mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    98MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Q @ Freq
    20 @ 7.96MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    20
  • Inductance Frequency - Test
    7.96MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm