  • LIC01-195H
LIC01-195H
advertisement
Manufacturer No:
LIC01-195H
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-LIC01-195H
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
LIC01-195H
Description:
DIAC 195-230V 1.2A IPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LIC01-195H
  • Package / Case
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -20°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ASD™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Subcategory
    Silicon Surge Protectors
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LIC01
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Output Current
    1.2A
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Hold Current
    50mA
  • Trigger Device Type
    SILICON SURGE PROTECTOR
  • Voltage - Breakover
    195V~230V
  • Current - Peak Output
    1.2A
  • Current - Breakover
    500μA
  • DC Off-state Voltage-Max
    180V