  • LLSTR-270
LLSTR-270
advertisement
Manufacturer No:
LLSTR-270
Manufacturer:
API Delevan Inc.
HK JDW NO:
79-LLSTR-270
Package:
Nonstandard
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LLSTR-270
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Iron
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Series
    LLSTR
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.475Lx0.420W 12.07mmx10.67mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Obsolete
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Toroidal
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    11.17mm
  • Construction
    Rectangular
  • Current Rating
    710mA
  • Inductance
    270μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    500mOhm Max
  • Max DC Current
    710mA
  • Frequency - Self Resonant
    2.5MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Current - Saturation
    460mA
  • Case/Size Code
    4842
  • Height
    7.37mm
  • Height Seated (Max)
    0.290 7.37mm