  • LM2575HVSX-12/NOPB
LM2575HVSX-12/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2575HVSX-12/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575HVSX-12/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description:
5 Terminals 4V LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) 1A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 2318
Step5Bar-code shipping tag
LM2575HVSX-12/NOPB
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2575
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G5
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm