  • LM2575HVT-12
LM2575HVT-12
advertisement
Manufacturer No:
LM2575HVT-12
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2575HVT-12
Package:
TO-220-5
Datasheet:
Description:
5 Terminals 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 1A TO-220-5
Purchasing and Inquiry
LM2575HVT-12 Overview
Using the Tube package, this voltage regulator optimizes the performance of the voltage regulator 12v. This harley voltage regulator has 5 terminations. As a matter of fact, the type of analog IC that this voltage regulator 12v is equipped with is called SWITCHING REGULATOR. This harley voltage regulator is available in the TO-220-5 package for the purpose of space saving. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. A Through Hole mounting is required for this switching regulator. Keeping dc to dc voltage regulator's operating temperature at -40°C~125°C TJ is essential when operating. This voltage regulator 12v features maximum design flexibility thanks to its 1A output current. Voltage regulator's input voltage can reach 60V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. Voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 25V to meet the operation requirements. In the particular voltage regulators, the LM2575 family is represented. A voltage of 12V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. A maximum output current of 1A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. DC DC switching regulator offers a maximum output voltage of 12V as its maximum output voltage. As a member of the SIMPLE SWITCHER? family of DC/DC regulators, this part is prominent in many specifications. Without external influences, harley voltage regulator consumes 10mAA of quiescent current. The 4V V dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage ensures reliable performance. The maximum supply voltage for the voltage regulator 12v is 60V, so DC DC switching regulator can operate with a maximum voltage of 60V. When the frequency is 52kHz, DC DC switching regulator can maintain high accuracy.
LM2575HVT-12 Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
LM2575HVT-12 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2575HVT-12 Voltage Regulators applications.
  • CNC system
  • Terrestrial set-top boxes
  • USB circuits
  • Hydrogen power
  • Bending machines
  • Flaw detection equipment
  • Handheld GPS
  • Constant current circuits
  • Printing
  • Large fire protection systems
Step5Bar-code shipping tag
LM2575HVT-12
    Select All
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    52kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LM2575
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Max Output Voltage
    12V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    12V
  • Height
    4.7mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.51mm
  • Thickness
    4.58mm