  • LM2852YMXA-1.2/NOPB
LM2852YMXA-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2852YMXA-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2852YMXA-1.2/NOPB
Package:
14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Description:
14 Terminals 14-Pin LM2852 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tube 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2852YMXA-1.2/NOPB Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. In this voltage regulator, 14 terminations are present. As this regulator voltage is equipped with an analog IC of the type SWITCHING REGULATOR, it is a SWITCHING REGULATOR-type voltage regulator. The space-saving 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package is available for this voltage regulator. The voltage regulator is configured with 1 outputs. Adjusting voltage regulator's output pins generate Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. This DC-DC switching regulator has a switching frequency of 500kHz. According to the table below, DC DC switching regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 1.2V. A regulator with this 260 peak reflow temperature is essentially indestructible. For operation, voltage regulator provides a nominal input voltage of 5V. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the LM2852 family. The adjusting voltage regulator's output voltage is maintain at 3.3V. The switching regulator operation of the system is controlled by 14 pins. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 2A A. The maximum voltage of voltage regulator 12v DC DC switching regulator can produce is 1.2V, which is the highest available. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, is what we are describing here. Switching regulators operate at 5.5V supply voltages. No external factors affect how much current harley voltage regulator consumes. A dc to dc voltage regulator's dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 2.85V V ensures reliable performance.
LM2852YMXA-1.2/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
14 pins
Operating supply voltage of 5.5V
LM2852YMXA-1.2/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2852YMXA-1.2/NOPB Voltage Regulators applications.
  • USB circuits
  • Refrigerators of central air conditioners
  • Combined machine tools
  • Motor controller circuits
  • Automation technology
  • Solar power plants
  • Television equipment
  • Communication system
  • Ball screw pair
  • Planers
Step5Bar-code shipping tag
LM2852YMXA-1.2/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    1
  • Efficiency
    88 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Min Supply Voltage
    2.85V
    850μA
  • Max Output Voltage
    1.2V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.2V
  • Frequency - Switching
    500kHz
    Yes
  • Nominal Output Voltage
    1.2V
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm