LM536035QPWPTQ1
LM536035QPWPTQ1
815-LM536035QPWPTQ1
16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
16 Terminals 3.9V 16-Pin LM536035 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tape & Reel (TR) 3A 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)
In Stock : 4273
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LM536035QPWPTQ1 Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. There are 16 terminations in this harley voltage regulator. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. DC-DC switching regulators reach 2.1MHz switching frequencies. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 3.9V. As a result of the 3A output current, voltage regulator offers maximum flexibility in design. The maximum input voltage of voltage regulator is 36V. An input voltage of 13.5V is required to meet the requirements of the switching regulator operation. The regulator voltage is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory of voltage regulators. This DC/DC regulator belongs to the LM536035 family. The voltage DC DC switching regulator can provide is up to 5V volts. The switching regulator operation of the system is controlled by 16 pins. The output voltage for this switching regulator should be kept at 5V at least. In the Automotive, AEC-Q100 family, this part palys an important role in DC DC switching regulator's traget applications. Despite external influences, voltage regulator consumes 23μA A of quiescent current. Switching regulators with ALSO OPTS IN PFM CONTROL TECH, ALSO AVLB VOUT = 5V, ALSO OPTS IN ADJ MODE FROM 3.3 TO 6V features are highly efficient and stable.
LM536035QPWPTQ1 Features
1 outputs
16 pins
ALSO OPTS IN PFM CONTROL TECH, ALSO AVLB VOUT = 5V, ALSO OPTS IN ADJ MODE FROM 3.3 TO 6V
LM536035QPWPTQ1 Applications
There are a lot of Texas Instruments LM536035QPWPTQ1 Voltage Regulators applications.
- Constant current circuits
- Magnetohydrodynamic power
- Arc suppression circuits
- Adjustable voltage or current linear circuits
- Analog precision reference circuits
- Large fire protection systems
- Computer application technology
- Series voltage regulation circuits
- Low output voltage switching power supply circuits
- Network technology
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
LM536035QPWPTQ1
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
Texas Instruments815-TPS65130RGER24-VFQFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-5.0/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2574N-ADJ/NOPB8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-LM2852YMXA-1.2/NOPB14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS60402DBVTSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61020DRCR10-VFDFN Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS61010DGS10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare
Texas Instruments815-TPS62000DGSR10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)2-3 DaysAdd Compare