  • LM2575SX-15/NOPB
LM2575SX-15/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2575SX-15/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2575SX-15/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tape & Reel (TR) TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2575SX-15/NOPB Overview
optimized performance is achieved by utilizing the Tape & Reel (TR) package in this voltage regulator. During the development of this harley voltage regulator, 5 terminations were made. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. Space-saving TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA packages are available for this harley voltage regulator. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. Fixed outputs are generated on the output pins of this adjusting voltage regulator. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. There is a switching frequency of 52kHz for this voltage regulator 12v. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 4V. Voltage regulators' input voltage is limited to 40V. The peak reflow temperature of this regulator amounts to 245 to be essentially indestructible. An input voltage of 30V is required for switching regulator operation. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2575 family of products. At 15V volts, voltage regulator can provide voltage. During switching regulator operation, 5 pins are used. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 1A A. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER? family. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 40V. Without external influences, harley voltage regulator consumes 10mAA of quiescent current.
LM2575SX-15/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 40V
LM2575SX-15/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2575SX-15/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Drilling machines
  • USB circuits
  • Nuclear power plants
  • Digital precision reference circuits
  • Motor controller circuits
  • Electric water heaters
  • Production lines
  • Printing
  • Ball screw pair
  • Shearing machines
Step5Bar-code shipping tag
LM2575SX-15/NOPB
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2575
  • Efficiency
    88 %
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    15V
  • Max Output Current
    1A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    30V
  • Quiescent Current
    10mA
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ