  • LM2576D2T-012
LM2576D2T-012
advertisement
Manufacturer No:
LM2576D2T-012
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-LM2576D2T-012
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
LM2576D2T-012
Description:
5 Terminals 7V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 3A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 8106
Step5Bar-code shipping tag
LM2576D2T-012
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2576
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    7V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    3A
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Height Seated (Max)
    4.826mm