  • LM2576HVS-3.3/NOPB
LM2576HVS-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2576HVS-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2576HVS-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Description:
5 Terminals 4V 5-Pin LM2576 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2576HVS-3.3/NOPB Overview
It uses the Tube package in order to optimize the performance of this voltage regulator. There are 5 terminations in this voltage regulator. There are two types of analog ICs in this voltage regulator 12v: SWITCHING REGULATOR ICs, which are the ones used in older voltage regulator 12vs. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. In order for it to operate properly, dc to dc voltage regulator's operating temperature should be at -40°C~125°C TJ. 52kHz is the switching frequency of this DC-DC switching regulator. There is no dc to dc voltage regulator's minimum input voltage requirement for this regulator. As a result, the output voltage of the voltage regulator 12v (Min/Fixed) is 3.3V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 245 being indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 12V. DC/DC regulators such as this one belong to the LM2576 family of products. A voltage of 37V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 5 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.135VV. A maximum output current of 3A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. A maximum voltage of 3.482V can be obtained from the regulator voltage. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER? family. DC-DC switching regulator with 60V supply voltage. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 5mA A of quiescent current.
LM2576HVS-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2576HVS-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2576HVS-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Nuclear power plants
  • Boring machines
  • Flaw detection equipment
  • Series voltage regulation circuits
  • Smart grid
  • Wide-range voltage regulation circuits
  • Wind power
  • Balance equipment
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • Laboratories
Step5Bar-code shipping tag
LM2576HVS-3.3/NOPB
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    113.398093g
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Base Part Number
    LM2576
  • Efficiency
    75 %
  • Output Voltage
    37V
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    3.482V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Frequency - Switching
    52kHz
    No
  • Nominal Input Voltage
    60V
  • Min Output Voltage
    3.135V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm