  • LM2588SX-3.3
LM2588SX-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LM2588SX-3.3
HK JDW NO:
815-LM2588SX-3.3
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
LM2588SX-3.3
Description:
7 Terminals 4V 7-Pin LM2588 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 100kHz~200kHz Tape & Reel (TR) 5A Switch TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Quantity:
In Stock : 2494
Step5Bar-code shipping tag
LM2588SX-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    235
  • Base Part Number
    LM2588
  • Function
    Step-Up, Step-Up/Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    5A
  • Operating Supply Voltage
    40V
  • Voltage - Input (Min)
    4V
  • Input Voltage-Nom
    5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    5A Switch
  • Quiescent Current
    11mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Boost, Flyback, Forward Converter
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz~200kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Height Seated (Max)
    4.8mm
  • Width
    8.635mm