  • LM2592HVS-3.3/NOPB
LM2592HVS-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2592HVS-3.3/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2592HVS-3.3/NOPB
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
Description:
5 Terminals 4.5V 5-Pin LM2592 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 150kHz Tube TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Purchasing and Inquiry
LM2592HVS-3.3/NOPB Overview
There is an optimized performance in this voltage regulator because it utilizes the Tube package. In this voltage regulator, 5 terminations are present. The type of analog IC that this voltage regulator is equipped with is SWITCHING REGULATOR. Space savings are achieved by placing this voltage regulator in the TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA package. 1 outputs of voltage regulator are configured. On the output pins of this DC DC switching regulator, there is a Fixed output generated. The voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting hole. -40°C~125°C TJ should be the operating temperature when voltage regulator is operating. There is a switching frequency of 150kHz for this voltage regulator 12v. A dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V is required for this voltage regulator to operate. It is evident from the table below that adjusting voltage regulator's output voltage (Min/Fixed) is equal to 3.3V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 245 being indestructible. For operation, switching regulator requires a nominal input voltage of 12V. As part of the LM2592 series of regulators, the voltage regulators can be found. The voltage DC DC switching regulator can produce is 3.3V volts. The switching regulator operation is carried out by 5 pins. A 2A A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. As the name implies, this voltage regulator belongs to the SIMPLE SWITCHER? family of voltage regulators, and it is a type of switching DC-DC regulator. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 60V. There are no external factors that affect DC DC switching regulator's consumption of 10mA A of quiescent current.
LM2592HVS-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
5 pins
Operating supply voltage of 60V
LM2592HVS-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2592HVS-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Automatic plug-in machines
  • Motor controller circuits
  • Fire elevators
  • PSRR circuits
  • Thermal power
  • Automation technology
  • Correction machines
  • Balance equipment
  • Series voltage regulation circuits
  • Experimental setup
Step5Bar-code shipping tag
LM2592HVS-3.3/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    150kHz
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.83mm
  • Length
    10.16mm
  • Width
    8.42mm
  • Thickness
    4.58mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LM2592
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    76 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2A
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA