  • LM2593HVS-3.3/NOPB
LM2593HVS-3.3/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2593HVS-3.3/NOPB
HK JDW NO:
815-LM2593HVS-3.3/NOPB
Package:
TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Datasheet:
Description:
7 Terminals 7-Pin LM2593 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tube 2A TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Purchasing and Inquiry
LM2593HVS-3.3/NOPB Overview
It is designed to provide optimal performance by utilizing the Tube package. There are 7 terminations in this voltage regulator. A SWITCHING REGULATOR type of analog IC is equipped with this regulator voltage, which is the type of analog IC that is used in it. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA package. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. As you can see, this DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Operating at -40°C~125°C TJ is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. As a result of the 2A output current, voltage regulator offers maximum flexibility in design. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 60V. Due to its 245 high peak reflow temperature, this voltage regulator 12v is virtually indestructible. The voltage regulator 12v is designed to provide a nominal input voltage of 12V for operation. In the particular voltage regulators, the LM2593 family is represented. A voltage of 3.3V volts can be generated by DC DC switching regulator. In order to operate voltage regulator, there are 7 pins that must be connected. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.3VV. A maximum output current of 2A A is provided to meet the switching regulator operation requirements. A maximum voltage of 3.3V can be obtained from the regulator voltage. Known as a switching DC-DC regulator, this electronic voltage regulator 12v is part of the SIMPLE SWITCHER? family. Voltage regulator consumes 5mA A of quiescent current without being affected by external factors. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4.5V volts is required to ensure reliable performance. A maximum supply voltage of 60V can be used to operate the voltage regulator 12v. With a frequency of 150kHz, dc to dc voltage regulator has high accuracy.
LM2593HVS-3.3/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 245
7 pins
LM2593HVS-3.3/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2593HVS-3.3/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Precision electronic equipment
  • Injection molding machinery
  • Digital display device
  • Industrial robots
  • Driver circuits
  • Magnetohydrodynamic power
  • Geothermal power
  • Machining centers
  • Energy management systems
  • Product testing
Step5Bar-code shipping tag
LM2593HVS-3.3/NOPB
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Number of Terminations
    7
  • Termination
    SMD/SMT
    245
  • Frequency
    150kHz
  • Base Part Number
    LM2593
  • Efficiency
    76 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    2A
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Max Supply Voltage
    60V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
    Positive
  • Current - Output
    2A
  • Quiescent Current
    5mA
  • Max Output Voltage
    3.3V
    No
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    4.65mm
  • Length
    10.1mm
  • Width
    8.89mm
  • Thickness
    4.44mm