  • LM2650M-ADJ/NOPB
LM2650M-ADJ/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM2650M-ADJ/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM2650M-ADJ/NOPB
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
Description:
24 Terminals 4.5V 24-Pin LM2650 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 90kHz Tube 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Purchasing and Inquiry
LM2650M-ADJ/NOPB Overview
As a result of the use of the Tube package, the performance of this voltage regulator is optimized. In this voltage regulator, there are 24 terminations. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. Space-saving 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are available for this harley voltage regulator. DC DC switching regulator is configured with 1 outputs. ICs such as this voltage regulator are capable of generating Adjustable outputs through their output pins. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. A DC-DC switching regulator of this type operates at a switching frequency of 90kHz. This voltage regulator is able to operate with the minimal input voltage of 4.5V. A regulator voltage's peak reflow temperature amounts to 260 being indestructible. To meet the switching regulator operation requirements, a nominal input voltage of 15V is provided. DC/DC regulators of this type are part of the LM2650 family of voltage regulator 12vs. A voltage of 16V volts can be produced by voltage regulator. During switching regulator operation, 24 pins are used. This voltage regulator 12v should be configured with an output voltage that is at least 1.5V. Accordingly, dc to dc voltage regulator's maximum output current is 3A A. By using 16V as the maximum output voltage, adjusting voltage regulator is easy to operate. An output voltage of 16V is provided by this regulator voltage. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 18V. Voltage regulator consumes 4mA A of quiescent current without being affected by external factors. The dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 4.5V volts ensures reliable performance. When the frequency is 100kHz, DC DC switching regulator can maintain high accuracy.
LM2650M-ADJ/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
24 pins
Operating supply voltage of 18V
LM2650M-ADJ/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM2650M-ADJ/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Wind power
  • Electrical distribution systems
  • Driver circuits
  • CMM
  • Medical equipment
  • Cutting machine tools
  • Magnetohydrodynamic power
  • Lathes
  • Product testing
  • Thermal power
Step5Bar-code shipping tag
LM2650M-ADJ/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Number of Pins
    24
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Frequency
    100kHz
  • Base Part Number
    LM2650
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94 %
  • Output Voltage
    16V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Operating Supply Voltage
    18V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    15V
  • Min Supply Voltage
    4.5V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    16mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    4mA
  • Max Output Voltage
    16V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    90kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.5V
  • Voltage - Output (Max)
    16V
  • Height
    2.65mm
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm
  • Thickness
    2.35mm