  • LM3671MFX-1.8/NOPB
LM3671MFX-1.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MFX-1.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3671MFX-1.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MFX-1.8/NOPB Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. A voltage regulator consists of 5 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the SC-74A, SOT-753 package. There are 1 outputs configured on the voltage regulator. On its output pins, this adjusting voltage regulator generates Fixed output. A voltage regulator 12v such as this one fits the Surface Mount mounting bracket. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~85°C TA when operating. In this voltage regulator 12v, the switching frequency is 2MHz. The voltage regulator can operate with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.7V. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 5.5V. With its peak reflow temperature of 260, this voltage regulator is essentially indestructible. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3.6V as the nominal input voltage. In the particular voltage regulators, the LM3671 family is represented. Voltage can be produced at 1.8V volts by voltage regulator. In order to operate voltage regulator, there are 5 pins that must be connected. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 1.8VV. Voltage regulator's maximal output current reaches 600mA A to meet the operation requirements. External factors do not affect voltage regulator's consumption of 16μA A of quiescent current. Switching regulators with PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE features are highly efficient and stable.
LM3671MFX-1.8/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MFX-1.8/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MFX-1.8/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Wind power
  • Computer application technology
  • Photovoltaic power
  • Alternators
  • Remotely powered electric motors
  • Digital display device
  • Servo drive system
  • Electrical power transmission
  • Precision electronic equipment
  • Surge protection circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MFX-1.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3671
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    93 %
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    16μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm