  • LM3671MFX-2.8/NOPB
LM3671MFX-2.8/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM3671MFX-2.8/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3671MFX-2.8/NOPB
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
Description:
5 Terminals 2.7V 5-Pin LM3671 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2MHz Tape & Reel (TR) SC-74A, SOT-753
Purchasing and Inquiry
LM3671MFX-2.8/NOPB Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. In this voltage regulator, there are 5 terminations. There is a SWITCHING REGULATOR type analog IC in this voltage regulator 12v that is used to convey analog signals. For space-saving purposes, this voltage regulator is available in the SC-74A, SOT-753 package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. This DC DC switching regulator generates Fixed output on its output pins. Surface Mount-mounting is compatible with this switching regulator. Voltage regulators should be operated at -40°C~85°C TA temperature while operating. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 2MHz. Regulator 2.7V can operate with dc to dc voltage regulator's minimum input voltage 2.7V. Voltage regulator has an input voltage (Max) of 5.5V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 3.6V. DC/DC regulators such as this one belong to the LM3671 family of products. A voltage of 2.8V volts can be generated by DC DC switching regulator. There are 5 pins used for switching regulator operation. For this switching regulator, it is recommended that the output voltage is at least 2.8V volts. A 600mA A maximum output current is required to meet the switching regulator operation requirements. Despite external influences, voltage regulator consumes 16μA A of quiescent current. Switching regulators with the PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE feature are more efficient and stable than those without.
LM3671MFX-2.8/NOPB Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
5 pins
PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
LM3671MFX-2.8/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LM3671MFX-2.8/NOPB Voltage Regulators applications.
  • Production lines
  • Hydro power
  • Computed tomography (CT)
  • Medical equipment
  • Electrical power transmission
  • Computer rooms
  • Communication system
  • ATMs
  • Window air conditioners
  • Analog precision reference circuits
Step5Bar-code shipping tag
LM3671MFX-2.8/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    LM3671
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Voltage - Input (Min)
    2.7V
  • Input Voltage-Nom
    3.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    16μA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    2MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    2.8V
  • Height
    1.45mm
  • Length
    2.9mm
  • Width
    1.6mm
  • Thickness
    1.2mm