  • LM3S9D92-IQC80-A1
LM3S9D92-IQC80-A1
advertisement
Manufacturer No:
LM3S9D92-IQC80-A1
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM3S9D92-IQC80-A1
Package:
100-LQFP
Datasheet:
Description:
512KB 512K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000 Series LM3S9D92 100 Pin 80MHz 1.3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 2024
Step5Bar-code shipping tag
LM3S9D92-IQC80-A1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.3V
  • Frequency
    80MHz
  • Base Part Number
    LM3S9D92
  • Pin Count
  • Interface
    CAN, EBI/EMI, Ethernet, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    512kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    65
  • RAM Size
    96K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.235V~1.365V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    12
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    512KB 512K x 8
  • Connectivity
    CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I2C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    5
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of A/D Converters
    2
  • Number of UART Channels
    3
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm