  • LM4040A25IDBZR
LM4040A25IDBZR
advertisement
Manufacturer No:
LM4040A25IDBZR
HK JDW NO:
815-LM4040A25IDBZR
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM4040A25IDBZR
Description:
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4040A25IDBZR
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.437803g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    80μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm