  • LM4040AIM3-2.5/NOPB
LM4040AIM3-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040AIM3-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4040AIM3-2.5/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
Description:
TEXAS INSTRUMENTS - LM4040AIM3-2.5/NOPB . - Voltage Reference, Precision Micropower, Shunt - Fixed, AEC-Q100 LM4040 Series, 2.5V, SOT-23-3
Step5Bar-code shipping tag
LM4040AIM3-2.5/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Max Power Dissipation
    306mW
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Nominal Supply Current
    60μA
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Max Input Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm