  • LM4040B25IDCKRE4
LM4040B25IDCKRE4
advertisement
Manufacturer No:
LM4040B25IDCKRE4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040B25IDCKRE4
Package:
SOT-23-5
Datasheet:
LM4040B25IDCKRE4
Description:
IC VREF SHUNT PREC 2.5V SC-70-5
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040B25IDCKRE4
  • Package / Case
    SOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    0.2%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
    5
  • Temperature Coefficient
    15 ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Current - Cathode
    75μA
  • Length
    2mm