  • LM4040BIM7-2.5/NOPB
LM4040BIM7-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040BIM7-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4040BIM7-2.5/NOPB
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% SC70-5
Step5Bar-code shipping tag
LM4040BIM7-2.5/NOPB
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
  • Number of Terminations
    5
  • Length
    2mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    5
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Height
    1.1mm
  • Width
    1.25mm
  • Thickness
    900μm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    1
  • Max Input Voltage
    2.5V
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Output Voltage
    2.5V
  • Max Output Current
    15mA
  • Tolerance
    ±0.2%
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Current - Output
    15mA
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    65μA
  • Temp Coef of Voltage-Max
    100 ppm/°C
  • Noise - 10Hz to 10kHz