  • LM4040D10IDBZRG4
LM4040D10IDBZRG4
advertisement
Manufacturer No:
LM4040D10IDBZRG4
HK JDW NO:
815-LM4040D10IDBZRG4
Package:
SOT-23-3
Datasheet:
Description:
0.95mm PMIC 1 Channel 5V SOT-23-3
Quantity:
In Stock : 11705
Step5Bar-code shipping tag
LM4040D10IDBZRG4
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    10V
  • Max Output Current
    15mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Current - Output
    15mA
  • Voltage - Output
    10V
  • Current - Cathode
    130μA
  • Voltage Reference
    10V
  • Length
    2.92mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-3
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    150 ppm/°C