  • LM4040DIM3-2.5/NOPB
LM4040DIM3-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4040DIM3-2.5/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4040DIM3-2.5/NOPB
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
TEXAS INSTRUMENTS LM4040DIM3-2.5/NOPB VOLTAGE REF, SHUNT, 2.5V, SOT-23-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4040DIM3-2.5/NOPB
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM4040
  • Pin Count
    3
  • Number of Outputs
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    15mA
  • Number of Channels
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    2.5V
  • Reference Voltage
    2.5V
  • Current - Cathode
    70μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    35μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm