  • LM4041AIZ-1.2/NOPB
LM4041AIZ-1.2/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM4041AIZ-1.2/NOPB
HK JDW NO:
815-LM4041AIZ-1.2/NOPB
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% TO92-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4041AIZ-1.2/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Output Voltage
    1.225V
  • Reference Voltage
    1.2V
  • Current - Cathode
    65μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    20μVrms
  • Height
    5.34mm
  • Length
    4.3mm
  • Width
    4.3mm
  • Thickness
    3.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    100ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    LM4041
  • Output Voltage
    1.225V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    12mA