  • LM4041D12IDBZTG4
LM4041D12IDBZTG4
advertisement
Manufacturer No:
LM4041D12IDBZTG4
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM4041D12IDBZTG4
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
LM4041D12IDBZTG4
Description:
1.2-V Precision Micropower Shunt Voltage eference, 1.0% accuracy 3-SOT-23 -40 to 85
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LM4041D12IDBZTG4
    Select All
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Temperature Coefficient
    150ppm/°C
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    OUTPUT VOLTAGE ADJUSTABLE FROM 1.225V TO 10V
  • Subcategory
    Voltage References
  • Technology
    BIPOLAR
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    LM4041
  • Output Voltage
    1.225V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    12mA
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    10V
    TWO TERMINAL VOLTAGE REFERENCE
  • Max Output Voltage
    1.225V
  • Reference Type
    Shunt
  • Min Output Voltage
    1.225V
  • Temp Coef of Voltage-Max
    150 ppm/°C
  • Current - Cathode
    80μA
  • Noise - 10Hz to 10kHz
    20μVrms
  • Height
    1.22mm
  • Length
    2.92mm
  • Width
    1.3mm
  • Thickness
    1mm