  • LM809M3-4.38
LM809M3-4.38
advertisement
Manufacturer No:
LM809M3-4.38
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LM809M3-4.38
Package:
SOT-23
Datasheet:
Description:
5V 3 Terminals 3-Pin Voltage supervisor 1 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 26547
Step5Bar-code shipping tag
LM809M3-4.38
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Voltage - Rated DC
    6V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Pin Count
    3
  • Max Output Current
    20mA
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Power Dissipation-Max
    320mW
  • Nominal Supply Current
    18μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Voltage - Threshold
    4.38V
  • Min Reset Threshold Voltage
    4.31V
  • Max Reset Threshold Voltage
    4.45V
  • Length
    2.921mm
  • Height Seated (Max)
    1.041mm
  • Width
    1.2955mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23
  • Number of Pins
    3
  • Packaging
    Tape & Reel
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    105°C