  • LMIP2520M1R0ATAR
LMIP2520M1R0ATAR
advertisement
Manufacturer No:
LMIP2520M1R0ATAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-LMIP2520M1R0ATAR
Package:
2520
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LMIP2520M1R0ATAR
  • Package / Case
    2520
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Tolerance
    20%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Rectangular
  • Inductance
    1 μH
  • Test Frequency
    100kHz
  • Max DC Current
    3A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    59mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    1 µH
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2.5mm
  • Width
    2mm