  • LMP7300MM/NOPB
LMP7300MM/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMP7300MM/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMP7300MM/NOPB
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
Surface Mount Tape & Reel (TR) 10mA mA 7700 ns μs Linear Comparators 3nA pA 13μA μA 1mV mV Surface Mount
Purchasing and Inquiry
LMP7300MM/NOPB Overview
Electronic comparator is packaged in 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) for convenient transportation.There is a comparator of type CMOS, Open-Collector, TTL output on this device.The chip is packaged with Tape & Reel (TR) .The comparator has 8 terminals.The chip belongs to Comparator .A comparator of this type is typically of type with Voltage Reference .This element consists of 1 elements in total.Electronic comparator has 8 pins.The recommended mounting type is Surface Mount .Electronic comparator is recommended that the operating temperature be set to -40°C~125°C in order to prevent malfunctions.The comparator has 8 pins.You can search LMP7300 if you are looking for more pin-to-pin solutions.A quiescent current of 13μA is observed in this comparator.The board has a Surface Mount for mounting on a PCB or any other board.For normal use of the device, the nominal supply current should be 13μA .Electronic comparator is possible for the comparator to malfunction if the current supply exceeds 13μA .In this case, the part is from the LMP?, PowerWise? comparator series.Comparator electronics is acceptable to pack the device by TR .
LMP7300MM/NOPB Features
CMOS, Open-Collector, TTL output capability
with Voltage Reference IC
Employing 1 elements
Operates under -40°C~125°C
Quiescent Current: 13μA
LMP7300MM/NOPB Applications
There are a lot of Texas Instruments LMP7300MM/NOPB linear comparators applications.
  • Portable and Battery-Powered Systems
  • Body Control Modules
  • Battery-Powered Electronics
  • Window Comparators, Multivibrators
  • Window Comparators
  • Infotainment and Clusters
  • Metering Systems
  • High-Speed Sampling Circuits
  • Pulse, Squarewave, and Time Delay Generators
  • Wide Range VCO; MOS Clock Timers
Step5Bar-code shipping tag
LMP7300MM/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LMP®, PowerWise®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    with Voltage Reference
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Comparator
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    LMP7300
  • Pin Count
  • Output Type
    CMOS, Open-Collector, TTL
  • Number of Elements
    1
  • Nominal Supply Current
    13μA
  • Output Current
    10mA
  • Max Supply Current
    13μA
  • Propagation Delay
    15 μs
  • Quiescent Current
  • Response Time
    7700 ns
  • Common Mode Rejection Ratio
    100 dB
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    2.7V~12V ±1.35V~6V
  • Input Offset Voltage (Vos)
    1mV
  • Average Bias Current-Max (IIB)
    0.003μA
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    100dB
  • Input Bias Current
    3nA
  • Voltage - Input Offset (Max)
    1mV @ 5V
  • Current - Input Bias (Max)
    0.003μA @ 5V
  • CMRR, PSRR (Typ)
    100dB CMRR, 100dB PSRR
  • Height
    1.07mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm