  • LMZ14203HTZE/NOPB
LMZ14203HTZE/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LMZ14203HTZE/NOPB
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-LMZ14203HTZE/NOPB
Package:
TO-PMOD-7, Power Module
Datasheet:
LMZ14203HTZE/NOPB
Description:
DC DC CONVERTER 5-30V 3A
Step5Bar-code shipping tag
LMZ14203HTZE/NOPB
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-PMOD-7, Power Module
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SIMPLE SWITCHER®
  • Size / Dimension
    0.40Lx0.39W x 0.18 H 10.2mmx9.9mmx4.6mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    UVLO
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Non-Isolated PoL Module
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    90W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    9.85mm
  • Base Part Number
    LMZ14203
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Input (Max)
    42V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Adjustable
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Output 1
    5V~30V
  • Voltage - Input (Min)
    6V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Output Current
    3A
  • Control Features
    Enable, Active High
  • Max Output Voltage
    24V
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Min Output Voltage
    5V
  • Switcher Configuration
    BUCK
  • Isolation
    Non-Isolated
  • Switching Frequency
    1MHz
  • Height
    4.8mm
  • Thickness
    4.57mm