  • LP102M200H7P3
LP102M200H7P3
advertisement
Manufacturer No:
LP102M200H7P3
HK JDW NO:
192-LP102M200H7P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LP102M200H7P3
Description:
LP 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -40°C~105°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LP102M200H7P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    LP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Snap in
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Lead Pitch
    10mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    250mOhm @ 120Hz
  • Working Voltage
    200V
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.114A @ 120Hz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    40mm
  • Height Seated (Max)
    1.575 40.00mm
  • Length
    40mm