  • LP153M016H3P3
LP153M016H3P3
advertisement
Manufacturer No:
LP153M016H3P3
HK JDW NO:
192-LP153M016H3P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LP153M016H3P3
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LP153M016H3P3
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2012
  • Series
    LP
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    15000μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    46mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4.8mA
  • Ripple Current
    3A
  • Test Frequency
    120Hz
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.58
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.3A @ 100kHz
  • Dissipation Factor
    30 %
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm