  • LP2951ACN-3.3
LP2951ACN-3.3
advertisement
Manufacturer No:
LP2951ACN-3.3
HK JDW NO:
699-LP2951ACN-3.3
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
LP2951ACN-3.3
Description:
Fixed 2.54mm PMIC 8 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Quantity:
In Stock : 5954
Step5Bar-code shipping tag
LP2951ACN-3.3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    120μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • Output Voltage1-Max
    3.34V
  • Output Voltage1-Min
    3.26V
  • Height Seated (Max)
    5.08mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Current - Supply (Max)
    12mA
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V