  • LPA1226-101KL
LPA1226-101KL
advertisement
Manufacturer No:
LPA1226-101KL
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-LPA1226-101KL
Package:
Axial
Datasheet:
LPA1226-101KL
Description:
FIXED IND 100UH 2A 125 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LPA1226-101KL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    TUBULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    LPA
  • Size / Dimension
    0.472Diax0.984L 12.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn/Cu)
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Shrink Tube
  • Current Rating
    2A
  • Base Part Number
    LPA1226
  • Military Standard
    Not
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm
  • Inductance
    100μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    125mOhm Max
  • Max DC Current
    2A
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • DC Current
    2A