  • LPC1112FHN33/102,5
LPC1112FHN33/102,5
advertisement
Manufacturer No:
LPC1112FHN33/102,5
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-LPC1112FHN33/102,5
Package:
32-VQFN Exposed Pad
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller LPC1100L Series LPC1112 3.3V 32-VQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 6542
Step5Bar-code shipping tag
LPC1112FHN33/102,5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-VQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    LPC1100L
  • Published
    2009
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    33
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LPC1112
  • Pin Count
    32
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N33
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    28
  • Speed
    50MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    16384
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Width
    7mm