  • LPC3180FEL320,551
LPC3180FEL320,551
advertisement
Manufacturer No:
LPC3180FEL320,551
HK JDW NO:
568-LPC3180FEL320,551
Package:
SOT-824-1
Datasheet:
Description:
0.5mm 32-bit Microprocessor 320-Pin 208MHz 1.2V SOT-824-1
Purchasing and Inquiry
LPC3180FEL320,551 Overview
The microprocessor is conveniently packaged in SOT-824-1, making it easy to ship internationally. In terms of uPs and uCs as well as peripheral ICs, this is a MICROCONTROLLER, RISC. There are 320 terminations totally. You should be able to turn on and run the embedded microprocessor with a voltage supply of 1.2V. It has a 32-Bit architecture. 208MHz is the CPU's frequency. For functions of 320 pins, please refer to the datasheets. To transfer data, there is a bandwidth of 16b. Using the microprocessor in an environment above 85°C is not recommended. Micro processor body consists of 320 pins. Many applications make use of this CPU, which has Surface Mount mounted. CPU frequency will reach 208MHz at the top. It is designed with 0 RAM (Random-Access Memory). The embedded microprocessor should not be supplied with a voltage higher than 3.3V. The lowest voltage that should be applied to the micro processor is 2.7V. Programs on the CPU transfer data through 55 I/Os. The microprocessor has additional features, such as ALSO REQUIRES 1.8V OR 3.3V SUPPLY. The CPU's idle time can be determined by 2 counters. This computer has DMA, PWM, WDT peripherals attached to the CPU microprocessor. There are 55 programmable I/Os on this CPU microprocessor. Conductivity is 32 bits.
LPC3180FEL320,551 Features
32-Bit Structure
16b-Bit Data Bus Width
64kB RAM
55 I/Os
DMA, PWM, WDT Peripherals
LPC3180FEL320,551 Applications
There are a lot of NXP Semiconductors / Freescale LPC3180FEL320,551 Microprocessor applications.
  • 8. Navigation control field
  • Robots
  • Gas monitoring systems
  • Digital TVs
  • Network communication, mobile communication field
  • Accu-check
  • Dialysis machines (performs function of liver)
  • Measurement and control field
  • Volt meter
  • Digital set-top boxes
Step5Bar-code shipping tag
LPC3180FEL320,551
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-824-1
  • Number of Pins
    320
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    320
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    ALSO REQUIRES 1.8V OR 3.3V SUPPLY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    208MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    EBI/EMI, I2C, MMC, SPI, UART, USART, USB
  • Max Supply Voltage
    3.3V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Power Dissipation-Max
    940mW
  • Oscillator Type
    External
  • Number of I/O
    55
  • RAM Size
    64kB
  • Memory Type
    ROMless
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Number of Bits
    32
  • Peripherals
    DMA, PWM, WDT
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    208MHz
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    16b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • Number of Timers/Counters
    2
  • Core Architecture
    ARM
  • Number of Programmable I/O
    55
  • ROM Programmability
    FLASH
  • Height Seated (Max)
    1.3mm
  • Length
    13mm