  • LPX122M160H3P3
LPX122M160H3P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX122M160H3P3
HK JDW NO:
192-LPX122M160H3P3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
LPX122M160H3P3
Description:
LPX 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.6A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX122M160H3P3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    LPX
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Snap in
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    160V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    166mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.31453mA
  • Ripple Current
    2.6A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.3
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.6A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86A @ 50kHz
  • Diameter
    35mm
  • Height
    30mm
  • Height Seated (Max)
    1.181 30.00mm