  • LPX271M400E5P3
LPX271M400E5P3
advertisement
Manufacturer No:
LPX271M400E5P3
HK JDW NO:
192-LPX271M400E5P3
Datasheet:
LPX271M400E5P3
Description:
LPX 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
LPX271M400E5P3
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.9859mA
  • Ripple Current
    1.4A
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.4A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.68A @ 50kHz
  • Diameter
    30mm
  • Height
    35mm
  • Height Seated (Max)
    1.378 35.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    1.181Dia 30.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    270μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    737mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm