  • LQG18HH8N2J00D
LQG18HH8N2J00D
advertisement
Manufacturer No:
LQG18HH8N2J00D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQG18HH8N2J00D
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LQG18HH8N2J00D
Description:
Quantity:
In Stock : 6594
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQG18HH8N2J00D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Air
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQG18
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Multilayer
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    400mA
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Inductance
    8.2nH
  • Test Frequency
    100MHz
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    2.6GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    12 @ 100MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    12
  • Inductance Frequency - Test
    100MHz
  • Rated Current-Max
    0.8A
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm