  • LQH2MCN180K02L
LQH2MCN180K02L
advertisement
Manufacturer No:
LQH2MCN180K02L
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQH2MCN180K02L
Package:
0806 (2016 Metric)
Datasheet:
LQH2MCN180K02L
Description:
INDUCTOR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQH2MCN180K02L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0806 (2016 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Weight
    10.007382mg
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Core Material
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQH2
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.063W 2.00mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    1.8Ohm
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    1.8mm
  • Construction
    Chip Coil
  • Current Rating
    190mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    2016
  • Case Code (Imperial)
    0806
  • Inductance
    18μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    2.34Ohm Max
  • Max DC Current
    190mA
  • Frequency - Self Resonant
    35MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    190mA
  • Special Feature
    DCR IS MEASURED AT 30% TOLERANCE
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.037 0.95mm