  • LQM18PW1R0MCHD
LQM18PW1R0MCHD
advertisement
Manufacturer No:
LQM18PW1R0MCHD
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQM18PW1R0MCHD
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LQM18PW1R0MCHD
Description:
Quantity:
In Stock : 2918
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQM18PW1R0MCHD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQM18
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Multilayer
  • Current Rating (Amps)
    950mA
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Inductance
    1μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    288mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    70MHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductance Frequency - Test
    1MHz
  • Current - Saturation
    600mA
  • Rated Current-Max
    0.95A
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm