  • LQP15MN12NG02D
LQP15MN12NG02D
advertisement
Manufacturer No:
LQP15MN12NG02D
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-LQP15MN12NG02D
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LQP15MN12NG02D
Description:
Inductor RF Chip Thin Film 12nH 2% 500MHz 13Q-Factor 90mA 1.6Ohm DCR 0402 Paper T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LQP15MN12NG02D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Non-Magnetic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    LQP15
  • Size / Dimension
    0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Thick Film
  • Resistance
    1.6Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    600μm
  • Construction
    Chip
  • Current Rating
    90mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Inductance
    12nH
  • Test Frequency
    500MHz
  • DC Resistance (DCR)
    1.6Ohm Max
  • Max DC Current
    90mA
  • Frequency - Self Resonant
    3.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Q @ Freq
    13 @ 500MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    13
  • Q Factor
    13
  • Inductance Tolerance
    2%
  • DC Current
    90mA
  • Height
    350μm
  • Height Seated (Max)
    0.018 0.45mm