  • LT1121AIS8-3.3#PBF
LT1121AIS8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1121AIS8-3.3#PBF
HK JDW NO:
84-LT1121AIS8-3.3#PBF
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description:
Enable Fixed LT1121 PMIC 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 1093
Step5Bar-code shipping tag
LT1121AIS8-3.3#PBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    30μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.17V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    50μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 150mA
  • PSRR
    58dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    420mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.42V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Length
    4.93mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1121
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    14mA