  • LT1521IS8-3.3#PBF
LT1521IS8-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1521IS8-3.3#PBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1521IS8-3.3#PBF
Package:
SOIC
Datasheet:
LT1521IS8-3.3#PBF
Description:
Fixed PMIC SOIC
Quantity:
In Stock : 17976
Step5Bar-code shipping tag
LT1521IS8-3.3#PBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Polarity
    Positive
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Current - Output
    300mA
  • Quiescent Current
    12μA
  • Voltage - Output
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.3V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    500mV
  • Min Current Limit
    320mA
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    3.99mm