  • LT1761ES5-3.3#TRPBF
LT1761ES5-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1761ES5-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
84-LT1761ES5-3.3#TRPBF
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Description:
Enable Fixed LT1761 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 341
Step5Bar-code shipping tag
LT1761ES5-3.3#TRPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1761
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    20μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • PSRR
    65dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Min Current Limit
    110mA