  • LT1762EMS8-2.5#TR
LT1762EMS8-2.5#TR
advertisement
Manufacturer No:
LT1762EMS8-2.5#TR
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT1762EMS8-2.5#TR
Package:
MSOP
Datasheet:
Description:
PMIC MSOP
Quantity:
In Stock : 17927
Step5Bar-code shipping tag
LT1762EMS8-2.5#TR
  • Package / Case
    MSOP
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    25μA
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.8V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Min Current Limit
    160mA