  • LT1963AEST-3.3#PBF
LT1963AEST-3.3#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1963AEST-3.3#PBF
HK JDW NO:
471-LT1963AEST-3.3#PBF
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Description:
Enable Fixed PMIC LT1963 3 Pin TO-261-4, TO-261AA
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LT1963AEST-3.3#PBF
    Select All
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    63dB
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    6.71mm
  • Width
    3.71mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LT1963
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1.5A
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    63dB (120Hz)