  • LT1963AET-1.5#PBF
LT1963AET-1.5#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LT1963AET-1.5#PBF
HK JDW NO:
84-LT1963AET-1.5#PBF
Package:
TO-220-5 Formed Leads
Datasheet:
LT1963AET-1.5#PBF
Description:
Enable Fixed LT1963 PMIC 5 TO-220-5 Formed Leads
Quantity:
In Stock : 1771
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
LT1963AET-1.5#PBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-5 Formed Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Terminal Position
    ZIG-ZAG
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    LT1963
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    120mA
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Operating Supply Current
    1mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Current - Quiescent (Iq)
    1.5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.55V @ 1.5A
  • PSRR
    63dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    340mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.34V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    63dB
  • Min Current Limit
    1.6A
  • Input Voltage Absolute-Max
    20V