  • LT3007ITS8-1.5#TRMPBF
LT3007ITS8-1.5#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LT3007ITS8-1.5#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices, Inc.
HK JDW NO:
84-LT3007ITS8-1.5#TRMPBF
Package:
SOT-23-8
Datasheet:
Description:
PMIC SOT-23-8
Quantity:
In Stock : 6359
Step5Bar-code shipping tag
LT3007ITS8-1.5#TRMPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Current
    3μA
  • Current - Output
    20mA
  • Voltage - Output
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2V
  • Max Input Voltage
    45V
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    65dB
  • Min Current Limit
    22mA
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    SOT-23-8
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C